“DiskDünya” serisinin son kitabı “Çobanın Tacı” yakında raflarda

Mart 14, 2016

“DiskDünya” serisinin son kitabı “Çobanın Tacı” yakında raflarda

cobanin-taciTerry Pratchett’ın, kültleşmiş “DiskDünya” serisinin 41. ve son kitabı Çobanın Tacı, Niran Elçi’nin Türkçesiyle Delidolu Yayınları tarafından yayımlanıyor. Kitap ön siparişe çıktı, kitabevlerine 21 Mart’ta dağıtılacağı bildirildi.

Tanıtım bülteninden

“Ayaklarının altındaki toprak titriyor, serbest kalmak için tasmasını çekiştiren yaralı bir hayvan gibi silkeleniyordu. Ve çoban tacı önünde canlı bir varlık gibi parlıyordu. Gece göğünde zikzaklar çizerek kayıp kuzusunu arayan yalnız ışığın tacı. Avcıları kovalamak için orada olan çobanın tacı. Bir çobanın tacı…”

Tüm zamanların en büyük fantazyacılarından biri sayılan Pratchett’ın, 2015 yılında, alzheimer hastalığıyla mücadele ederken, sevgili eşi Lyn Pratchett’ın değerli yardımlarıyla kaleme aldığı Çobanın Tacı, efsane serinin ele avuca sığmaz karakterlerinden Tiffany Sızı’nın kahramanı olduğu beşinci roman.

DiskDünya’nın son halkasında hesaplaşma vakti yaklaşıyor. Tebeşir’in derinliklerinde bir şeyler kımıldanıyor. Güçlü sezgilere sahip baykuşlar ve tilkilerin yanı sıra biri daha var yaklaşmakta olan tehlikeyi hissedebilen. Üstelik iliklerine kadar… Genç cadı Tiffany Sızı!

Elfler işgale hazırlanırken, Tiffany tüm cadıları yanına toplamak zorunda. Toprağı korumak için. Kendi toprağını…

DiskDünya serisi, hayal gücünün sınırlarını zorlayan kurgusunun yanı sıra kuantum fiziğinden sanayi devrimine, popüler kültür klişelerinden HamletRüzgâr Gibi Geçti gibi edebiyat ve sinema klasiklerine uzanan değişik kültür unsurlarına saygı duruşunda bulunarak gerçek dünyadaki pek çok konuyu hicvetmesini bilen göz kamaştırıcı bir edebiyat harikası…

“Bir Terry Pratchett kitabı, küçük bir mucizedir.”
Neil Gaiman

“DiskDünya, edebiyat tarihinin en mükemmel yaratımlarından biridir.”
Patrick Ness

edebiyathaber.net (14 Mart 2016)

Yorum yapın