Dilge Güney’den ‘İçimdeki Kurbağa’

Nisan 26, 2024

Dilge Güney’den ‘İçimdeki Kurbağa’

Dilge Güney’in yazdığı Gül Sarı’nın resimlediği İçimdeki Kurbağa adlı kitabı Tudem Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Dilge Güney’in kaleme aldığı İçimdeki Kurbağa, büyüme çağındaki çocukların duygularını tanımaları, anlamaları ve doğru yönetmeleri üzerine kıpır kıpır bir macera!

Turna adında bir ufaklığın midesine ”kazara” yerleşen kurbağadan kurtulmak için verdiği mücadeleyi konu edinen bu neşeli roman, akıllara zarar deney fikirleriyle okurların hayal gücünü esnetiyor.  

Çizer Gül Sarı’nın her duyguyu boya paletindeki başka bir renkle ilişkilendirdiği karikatür tadındaki resimleriyle anlatısını güçlendiren kitap, karar alma sürecinde duyguların rolü ve etkileri hakkında uzun uzun düşündürüyor.

Abisinin yaptığı tatsız şakadan bu yana Turna’nın içinde acayip şeyler dönüyor. Kimi zaman hoplayıp zıplayan, kimi zaman midesine oturan, kimi zamansa kalbine sarılıp yemek borusuna tırmanan davetsiz bir misafirle uğraşmak zorunda!

Turna, evcil hayvanını içinde büyütüyor!
Evet, yanlış duymadınız, Turna’nın içinde günden güne büyüyen bir kurbağa var: Kıpırdak!

”İnsan içinde hop edip duran bir canlıyla yaşar mı hiç?” demeyin sakın. Eğer mecbur kalırsa neden olmasın? Gerçi Turna’nın can dostu Sinan ne yapıp edip bu kurbağadan kurtulmaları gerektiğini düşünüyor. Üstelik bunun için de harika deney planları var. Hımm, acaba önce hangisini hayata geçirse? Karabiber deneyi başarılı olacak sanki… Peki, işin sonunda Turna içinde dört dönen Kıpırdak’tan kurtulabilecek mi dersiniz?

Kâh içimizde uçuşan kelebeklerle kâh nefesimizi sıkıştıran bir taşla bize işaret veren duygularımıza tercümanlık eden İçimdeki Kurbağa, önce kendimizle, sonrasında hayatın getirdikleri ve götürdükleriyle yüzleşmenin önemine vurgu yapıyor.

Hem zaten ne demişler: ”Hiçbir şey mideden kurbağa çıkarmak kadar zor değildir. Özellikle de içinde…”

Kitaptan tadımlık >>>

Dilge Güney

1980 yılında doğdu. Sekiz yaşında öykü yazmaya başladı ve öğrencilik hayatı boyunca yazmayı hiç bırakmadı. 2003’te Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 2008’de oğlu dünyaya geldi, o zaman çocuk kitaplarının büyüsüne kapıldı; böylece çocuklar ve gençler için yazmaya başladı. 2015’te Nevzat Süer Sezgin’in çocuk edebiyatı atölyesine katıldıktan sonra ilk kitabı yayımlandı.

edebiyathaber.net (26 Nisan 2024)

Yorum yapın