Dilek İşcen Akışık’tan “Kışkırtıcı Eşikler”

Nisan 16, 2024

Dilek İşcen Akışık’tan “Kışkırtıcı Eşikler”

Dilek İşcen Akışık’ın yeni kitabı “Kışkırtıcı Eşikler”, Edebiyatist etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım metninden:

Akışık’ın beşinci kitabı olan “Kışkırtıcı Eşikler”, aynı zamanda ilk romanı. Romanın teşekkür bölümünde, “Güzel insan Mario Levi’ye delilik diyarından sonsuz teşekkür…” ifadeleri yer alıyor. Romanda bir kadının iç dünyasındaki tutarsızlıklar, isyanlar, üzüntüler, öfke nöbetleri, sorgular, gelgitler hızlandırılmış bir filmi andırırken; yüzleşmelerle yaşamda yol alınabileceği ortaya konuluyor. Mektup türünde kaleme alınmış olan kitabın kapak tasarımı ise, Halimenur Yüce ve Ecem Sabır’a ait.

Akışık, yeni kitabının Mario Levi’nin MİM Sanat Merkezi Yazı Yaratım Atölyesi’nde kaleme alınmış çift katmanlı bir dönüşüm romanı olduğunu belirterek, “Hakikat ile hayal arasındaki bağlantı edebiyatı yakından ilgilendirir. Gözlemler, yaşanmışlıklar, gizemli suskunlukların arkasında saklananlar, hissedilenler; yaşayanlara ve yaşama değer katmaz mı? Can dostuna yazdığı mektupları on yıl sonra okuduğunda, farklı dönemlerden iki kadının birbirini kucaklaması mümkün mü? Soruların yanıtları kitabımda” şeklinde konuştu.

Kışkırtıcı Eşikler”in arka kapak yazısı özetle şöyle:

Alın yazısı, nasıl bir şeydir diye düşünürüm bazen. Yazılanlar, doğru alınlarda mıdır? Yazılanlar, sabit midir? Eğer anlaşılması mümkün olmayan tuhaflıklar, etrafında dolaşıp duruyorsa insanın, bunlar birer işaret olabilir mi? İki kişiyi birbirine bağlayan alın yazısının öyle ya da böyle başlangıç ve bitiş zamanı yok mu?”

Yorum yapın