Dikkat çeken bir roman: “Dağdaki Ateş”

Kasım 22, 2018

Dikkat çeken bir roman: “Dağdaki Ateş”

Şekip Altunkan’ın ilgiyle karşılanan “Dağdaki Ateş” adlı romanının 2. baskısı, ilk baskıdan kısa süre sonra Düş Sözcükleri etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Romanda, 1980 darbesinden sonra çıkarılan zorunlu hizmet yasasıyla bir ilçeye tayini çıkan Doktor Handan’ın başından geçenler anlatılmaktadır. Anadolu’nun bu küçük ilçesinde göreve başlayan Doktor Handan, bilinmezlerle dolu bir dünyaya adım atmanın tedirginliğini yaşıyordu. Bununla beraber genç doktor, ilçe hastanesinde göreve başladıktan sonra hekimliğinin hazzını yaşayacak, aynı zamanda bu ilçede hayatının en büyük aşkına rastlayacaktı. Ama ilçedeki hayatın sosyal dokusu içinde bir tehlike, bir kötülük mevcuttu. Bu kötülük, sevdikleriyle beraber Doktor Handanı da tehdit edecek, bundan kurtulmak için amansız bir mücadele başlayacaktı.

İşte bu romanda yazar, derin toplumsal çelişkileri bir taşra penceresinden heyecanlı bir kurguyla anlatmaktadır. Ayrıca romanda, Anadolu’nun gerçeği yanında, saf bir aşk anlatılmakta, dostluk, dayanışma, mücadeleden asla vazgeçmemenin önemi vurgulanmaktadır. Dağdaki ateş, heyecanlı bir yolculuk gibi okuyucuyu sarıyor. Sağlam kurgusuyla akıllarda uzun süre iz bırakacak olan bu roman, Türk edebiyatında önemli bir yer edinecektir.

edebiyathaber.net (22 Kasım 2018)

Yorum yapın