Masthead header

Deniz Gezmiş’in kardeşi Hamdi Gezmiş anlatıyor: “Abim Deniz”

abim_deniz_1baskiBugüne kadar özenle saklanan fotoğraflar, mektuplar ve belgeler, Can Dündar’ın deneyimli gazeteciliği ve Deniz’in yıllarca sessiz kalan kardeşi Hamdi Gezmiş’in tanıklığıyla ilk defa “Abim Deniz”de gün yüzüne çıkıyor. Kitap Can Yayınları’ndan çıktı.

“Bu kitapta Deniz’in durgun, fırtınalı, eğlenceli, dalgalı hallerini ve yer yer derinliklerini bulacaksınız. Neden bugün hâlâ on binlerce çocuğun adında yaşadığını, her kesim tarafından sevilip sayıldığını, ölüm yıldönümlerinde nasıl olup da her yıl biraz daha büyüyen kalabalıklar toplandığını, her direnişte, her mitingde isminin niçin ısrarla anıldığını, neden Gezi Direnişi patladığında AKM’nin en görünür yerine onun posterinin asıldığını daha iyi anlayacaksınız.”

Devrim ideali peşinde fedakârca koşturmuş bir kuşağı ve dönemin siyasi atmosferini ortaya koyan Abim Deniz Denizlerin “onurlu ve cesur” duruşlarına içten bir selam…

Hamdi Gezmiş’in “Abim Deniz” için kaleme aldığı önsözden: 

“Baharın en güzel ayı benim için de mayıs olabilirdi, eğer abim Deniz ve iki yiğit arkadaşı 72’nin 6 Mayıs’ında, kin ve intikam duygularıyla idam edilmeseydi… İzleyen yıllarda da içimizdeki acı küllenmedi, canlı kaldı hep ama geçen zaman içinde -yaşadığımız olumsuzluklara karşın- her kesimden pek çok insanın abimlere daha çok sahip çıkması bizlere gurur verdi… 

… Kitap çalışması sırasında Can Dündar’la yaptığımız uzun söyleşilerimiz boyunca, eski acı-tatlı günleri anımsadıkça neşelendiğim anlar olduysa da hüzünlenip duygulandığım anlardaha çok oldu.

Bu kitap, abim hakkında yanlış bilinen konuları da düzeltmeye vesile olacaktır: Bunlardan bir tanesi doğum tarihidir. Bir diğeri de, çok koşulduğu üzere, abimin mahkemedeki savunması veya başka bir ad altında herhangi bir ses kaydının bulunmayışıdır. İnternette dolaşan kayır, 7’li yıllarda kim olduğunu bilemeyeceğim bir kişi tarafından, canlandırma amacıyla kasede alınmıştır. Esasen bu banttaki sesin, abimin gerçek sesiyle en ufak bir benzerliği de yoktur!..” 

edebiyathaber.net 

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r