Masthead header

Çocuk ve gençlik edebiyatının önde gelen isimleri 31. İstanbul Kitap Fuarı’nda

Ana teması “Çocukuluğum Yurdumdur: Çocuk ve Gençik Edebiyatı”   olan 31.Uluslararası  İstanbul Kitap Fuarı çocuk ve gençlik  edebiyatının çok değerli yazarlarını TÜYAP’a konuk etmeye hazırlanıyor.

Bu sene 17-25 Kasım 2012 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi-Büyükçekmece’de düzenlenecek 31. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı çocuk edebiyatının çok değerli isimlerini konuk edecek. 

Didier Pasamonik

Didier Pasamonik, 1957’de Belçika’nın Ostende şehrinde doğdu. Çizgi roman tarihçisi ve araştırmacısı. Pek çok serginin küratörlüğünü üstlenen Pasamonik aynı zamanda koleksiyon danışmalığı yapıyor ve ACTUABD isimli çizgi roman kültürü üstüne yayın yapan internet sitesini hazırlıyor.

 

Erika Bartos

Macar çizer Erika Bartos, 1974 tarihinde Budapeşte – Macaristan’da doğdu. Evli ve 3 çocuk annesi olan Bartos, grafik illüstrasyon ve mimari alanlarında eğitim aldı. Bartos’un Türkçe’ye Uğurböceği Sevecen ile Salyangoz Tomurcuk’un Maceraları adıyla çevrilen çizgi karakterleri Berry ve Dolly’nin animasyon filmleri Macaristan, Romanya, Sloval ve Polonya gibi ülke televizyonlarında yayınlanıyor.

 

Jasper Kent

Jasper Kent, 1968’de Worcestershire’da doğdu. Cambridge’te fen ve doğa bilimleri öğrenimi gördü, kuramsal fizik dalında uzmanlaştı. Bir süre serbest yazılım danışmanlığı yaptıktan sonra, yaklaşık yirmi yıl müzikal tiyatro alanında oyuncu, müzisyen, yönetmen ve besteci olarak çalıştı. Writer’s Cramp (Yazar Krampı), Malvolio’s Revenge (Malvolio’nun İntikamı), The Promised Land (Vaat Edilmiş Toprak), Remember! Remember! (Hatırla! Hatırla!) adında dört müzikli oyun yazdı. Sussex’te yaşayan Kent, büyük ününü edebiyat alanında yaptı. Tarihî fantezi roman türünde bugüne kadar yazılmış tüm kitaplar arasında altıncı büyük yapıt olarak seçilen Oniki ve On Üç Yıl Sonra, Danilov Beşlemesi’nin ilk iki kitabıydı. Çarın Laneti, dizinin üçüncü kitabıdır.

 

Joke van Leeuwen

Joke van Leeuwen 1952’de Hollanda, Lahey’de doğdu. Çocukluğunu Amsterdam’da geçirdi. 1966 yılında ailesi Belçika’ya yerleştiğinde Brüksel Üniversitesi’nde tarih öğrenimi gördü ve ardından önce Antwerp’teki Kraliyet Sanat Akademisi’nde, daha sonra Brüksel’deki Sint Lukas Enstitüsü’nde grafik sanatlar okudu. 1978 yılında yayımlanan çocuklara yönelik ilk romanıyla Delft Kabare Festivali’nde bütün ödülleri topladı. Yeteneklerini birçok farklı alanda sergiledi; yazar, şair, illüstratör ve sahne sanatçısı olarak büyük başarılara imza attı. Yapıtları birçok dile çevrilen Leeuwen başarısını, Theo Thijssen Ödülü (bütün eserleri için), Alman Gençlik Edebiyatı Ödülü gibi ulusal ve uluslararası platformda aldığı sayısız ödülle taçlandırdı. Ayrıca H.C. Andersen Ödülü ve Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) gibi prestijli ödüllere aday gösterildi ve Hollanda edebiyatına katkılarından dolayı Gouden Ganzenveer (Altın Kaz Tüyü) Ödülü’ne layık görüldü. Joke van Leeuwen 2009 yılında Antwerp Kent Ozanı seçildi. İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca gibi pek çok dile çevrilen ve 1997’de Woutertje Pieterse Ödülü, Gouden Uil Ödülü ve Gouden Uil Genç Okuyucu Ödülü’ne layık görülen Cik! Hollanda ve Gürcistan’da tiyatro oyunu olarak izleyicisiyle buluştu. Hollanda-Belçika ortak yapımı aynı adlı film, 2010 Berlin Film Festivali’nde gösterildiğinde eleştirmenlerden tam not aldı. Cik!, ve Babam Çalılığa Dönüşünce kitapları yazarın Türkçeye çevrilmiş kitaplarıdır.

 

Marit Törnqvıst

1964 yılında doğan  Marit Törnqvist,  yazar ve illüstratör olarak hayatını sürdürüyor. Çocuk kitapları resimlemesi konusunda dünyaca tanınmış olan İsveçli babası ve Hollandalı annesi ile İsveç’te yaşamıştır. Astrid Lindgren’in çevirmeni olan annesi dolayısıyla tanışma fırsatı bulan Marit Törnqvist, kendi çalışmalarını şu an Hollanda’dan sürdürmektedir. Amsterdam Gerrit Rietveld Art Academy’den mezun olan Törnqvist birçok çocuk kitabını resimlemiştir. Kitapları birçok dile çevrilmiştir. Pikkuhenki en çok beğenilen kitapları arasındadır.

 

Korky Paul

Korky Paul, Zimbabve’nin Harare kentinde yedi çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Gerçek adı Hamish Vigne Christie Paul’dür. Afrika’nın yabani doğasında, savanda çok mutlu bir çocukluk geçirdi. Genç yaşlarda çizgi romanlara ve karikatürlere merak saldı. Durban Sanat Okulu’nı bitirdikten sonra dört yıl boyunca Cape Town’da bir reklam ajansında çalıştı.1976’da Yunanistan’da bir yayıncıyla anlaşıp İngilizce eğitim kitaplarını resimledi. Böylece çocuk kitapları çizeri olarak kariyeri başlamış oldu. Bu dönemde Londra’da ve Los Angeles’ta reklam ajanslarında çalıştı. California’da CAL-ARTS’da Jules Engel’den animasyon film eğitimi aldı. Korky’nin ilk çocuk kitabı The Crocodile and the Dumper Truck (Timsah ve Damperli Kamyon) 1980’de yayınlanan üç boyutlu bir kitap oldu.In 1986 Korky Paul Oxford Üniversitesi Yayınları’ndan Ron Heapy’le tanıştı ve Sakar Cadı Vini’yi resimlemek için anlaştı. Bu kitap 1987’de Children’s Book Award’ı kazandı ve 10 dilde yayınlandı. O zamandan bu yana Korky Oxford, Random House, Penguin ve daha birçok yayıncı için çok başarılı kitaplar yaptı.

22 Ekim 2012

  • Umberto Ecco - 22/10/2012 - 13:40

    Nedir bu yabancı hayranlığı? Fuarda onlarca da yerli çocuk yazarı olacak. Onlar insan değil mi?cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r