Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü kazananı belli oldu

Mart 16, 2019

Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü kazananı belli oldu

Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’nü bu yıl “Atların Günü” adlı kitabı ile Ömer Turan kazandı.

Alper Akçam, Cengiz Bektaş, Adnan Binyazar, Ali Cengizkan, Bahar Gökler, Ahmet Özer ve Ferruh Tunç’tan oluşan Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü Seçici Kurulu, bu yıl aday olan 56 yapıt üzerinde yaptığı değerlendirme sonucu, ödülün Ömer Turan’ın “Atların Günü” adlı kitabına verilmesini oy çokluğu ile kararlaştırdı.

Ömer Turan, Edebiyat Haber’e yaptığı açıklamada, Türk şiirinde bağımsızlığın dili olarak bilinen ve Anadolu motiflerini şiirlerinde estetik bir üslupla biçimleyen Ceyhun Atuf Kansu adına düzenlenen bu önemli şiir ödülünü almak beni oldukça gururlandırdı,” dedi.

Ömer Turan ödülünü, 28 Mart günü Ankara’da, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Ceyhun Atuf Kansu’nun 100’üncü doğum yılı nedeniyle resim sergisi, beste yarışması konseri, belgesel gösterimi ile birlikte düzenlenecek kapsamlı törende alacak.

Ömer Turan kimdir?

Ömer Turan, 1971’de Trabzon’da doğdu. İlk şiiri 2006’da Hayal dergisinde yayımlandı. Yazı, şiir ve söyleşileri; aralarında Kıyı, Ada, Deliler Teknesi, Kurşun Kalem, Evrensel Kültür, Patika, Sincan İstasyonu, Patika olmak üzere çok sayıda yazın dergisinde yer aldı.  Belçika’da çıkan Akrostiş dergisinin Türkçe bölümü ve Yitik Ülke Yayınları’nda editör olarak çalışan Ömer Turan’ın; Üryan ve İsyan, Kedi Güzü, Dünyanın İlk Sabahı adlı şiir kitapları yayımlandı.

Turan, Dünyanın İlk Sabahı adlı yapıtıyla 2016’da Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Şiir Ödülü’nü almıştı.

edebiyathaber.net (16 Mart 2019)

Yorum yapın