Çağdaş Kore edebiyatını tanımak için bir fırsat

Ekim 15, 2021

Çağdaş Kore edebiyatını tanımak için bir fırsat

Pyun Hye-young’un “Çukur” adlı ödüllü romanı, Tayfun Kartav çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Çağdaş Kore edebiyatının önde gelen yazarlarından Pyun Hye-young’un 2017’de Shirley Jackson Ödülü’nü alan romanı Çukur, geçirdiği kazadan sonra yatağa bağımlı kalan bir profesörün yaşadıklarını, çevresindeki isimsiz kadınlarla ilişkileri aracılığıyla anlatıyor.

Gözlerini yummuş olmasına rağmen kendini dumanlı bir ışık içinde hisseden Ogi, her şeye rağmen yaşamayı isteyip istemediğini düşündü.                                            

Karısını kaybettiği trafik kazasından beri Ogi’nin bedeni kıpırdamıyor ama zihni gücünü yavaş yavaş topluyordu. Ona hayattaki tek yakını olan kayınvalidesi bakıyordu. Ogi, yattığı yerde eski günleri hatırlamaya başladı. Derken başucundaki telefon ortadan kayboldu, giden hastabakıcının yerine yenisi başlamadı, fizyoterapist hiç gelmez oldu, evin bahçesine bakan penceresini sarmaşıklar sardı… Ogi’nin içindeki boşluk büyüyordu.

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Pyun Hye-young, 1972’de Seul’de doğdu. Hanyang Üniversitesi’nde Kore edebiyatı ve yaratıcı yazma üzerine öğrenim gördü. Yapıtlarında modern hayatta yabancılaşma ve yaşanan bir felaket sonrası hayata devam etme gibi konuları, grotesk öğelerle bir arada işleyen yazarın Çukur romanı 2017 yılında ABD’de Shirley Jackson Ödülü’nü kazandı. Öyküleri, New Yorker, Harper’s Magazine ve Words Without Borders gibi prestijli yayınlarda yer aldı. Yazarın Küller ve Kızıl adlı romanı da Doğan Kitap’tan yayımlandı.

edebiyathaber.net (15 Ekim 2021)

Yorum yapın