Bu kitap Türkiye’nin yakın tarihini heykeller üzerinden inceliyor

Mayıs 11, 2020

Bu kitap Türkiye’nin yakın tarihini heykeller üzerinden inceliyor

Belma Akçura’nın “Kaldırın Şu Heykeli Buradan” adlı kitabı İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Heykeller… nereye doğru yol aldığı belli olmayan insanlık tarihinin en ‘canlı’ tanığı. Her defasında daha gürültülü, daha gösterişli bir başka yalana ihtiyaç duymayan tek tanık… Kırılan, yok edilen, etrafa dağılan paramparça halleriyle… Hem trajik, hem komik!”

Bir yanda, “Heykeli dikilecek adam!” yüceltisine konusu olanlar… (Kadın heykelleri, zaten pek nadir!) Diğer yanda, nefretin hedefi olar heykeller – heykellerden çıkartılan hınçlar… Ve “Heykeli dikilecek adam” sayılmaktan “Yıkın bu heykeli!” hıncının hedefi olmaya doğru, şaşırtıcı geçişler.

Belma Akçura, heykellerin başlarına gelenleri anlatıyor. Dışkıdan yapılan heykel, devrilip kafası ezilen, bombalanan, ipe dolanıp yerlerde sürüklenen, boynuna ilmek geçirilip köprüden sallandırılan, mohikan kesimi saç eklenen heykeller… “Put kırma” gerekçesinin, insanlık tarihine karşı kıyıcılığa dönüştüğü durumlar…

Türkiye’de heykellerle ilişkimizin nasıl “sorunlu” olduğunu da gösteriyor kitap. Heykel kaldırma gerekçeleri, adeta başlı başına bir mizah dalı. Heykel tutuklama vakası, törenle heykel gömme vakası… Ve tabii, heykelde “müstechenlik” keşfetme takıntısı…

Heykeller üzerinden, toplumların kendileriyle ve bellekleriyle sınavına dair acı hikâyeler…

Gazeteci-yazar. Yirmi beş yıllık meslek hayatına çeşitli dergilerde muhabir olarak başladı. Kanal E’de televizyon programı editörü, Radikal gazetesinde editörlük yaptı, Star’da “Dört Açıdan” başlıklı köşede gündemdeki konuları tartışmaya açtı. Milliyet gazetesinde insan hakları alanında kendisine sayısız ödül getiren röportaj, dizi ve özel haberler yaptı. Halen Milliyet gazetesinde ombudsman olarak görev yapmaktadır. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın Gazetecilik Okulu’nda “Gazetecilikte Pratik Araştırma Yöntemleri” başlıklı seminerler de veren Akçura, iki yıl Polonya TVN ekibi ile İpekçi suikastı ve İtalya’da Papa’nın Ağca tarafından vurulmasını konu alan belgeselde çalıştı. Bu çalışmayı kitaba dönüştürdü. Mesleğin etik kuralları ve araştırmacı gazetecilik üzerine hem meslek içi kurumlarda hem de çeşitli üniversitelerin konferans ve panellerinde konuşmacı olarak yer aldı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin Altan Öymen’in başkanlığında kurduğu Etik Kurulu’nun iki dönemdir koordinatörlüğünü yürütmekte olan Akçura, aynı zamanda İoanna Kuçuradi başkanlığında oluşturulan İnsan Hakları Danışma Kurulu üyesi.

Kitapları: Derin Devlet Oldu Devlet (2006), Devletin Kürt Filmi: 1925-2007 Kürt Raporları (2008), Ağca’nın Derin İlişkileri (2009), Teşkilatın Adamları (2010), Devletin Kürt Filmi: 1925-2011 Kürt Raporları (2011), Olay Yargıya İntikal Etmiştir! (2012) Sayısız kurum ve kuruluşlardan aldığı ödüllerden bazıları şunlardır: 2004 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Başarı Ödülü (röportaj dalında), 2007 Musa Anter ve Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülü (haber dalında), 2007 Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Jüri Özel Ödülü, 2010 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Gazetecilik Başarı Ödülü (araştırma dalında), 2015 Batman Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti Ödülü, 2015 Demokrasi Denetçileri Yılın Lider Kadını Ödülü.

edebiyathaber.net (11 Mayıs 2020)

Yorum yapın