Bir kedinin dünyasından masalsı bir anlatı: Âşık Kedi

Haziran 11, 2024

Bir kedinin dünyasından masalsı bir anlatı: Âşık Kedi

Özlem Anar’ın Âşık Kedi adlı kitabı Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden:

Özlem Anar ile eşi İhsan Oktay Anar’ın kedisi Kopil’in hikâyesini konu alan Âşık Kedi, anlatının merkezinde Kopil’i konumlandırarak Özlem Anar’ın onunla karşılaşmasını ve evlerindeki hayatlarını anlatıyor. 

Özlem Anar’ın Everest’teki üçüncü kitabı olarak okurlarla buluşan Âşık Kedi, yaşamı okurlara Kopil’in gözünden ve dünyasından samimi şekilde ve zengin bir anlatıyla sunuyor.

“İyi bir masal yazmak istiyorsanız benden size bir tavsiye; hemen bir kedi alın…”

Özlem Anar, Âşık Kedi’de, “Kedi olmama rağmen benim bile yapamayacağım şeyler var” diyebilecek kadar alçakgönüllü bir karakterin penceresinden insanların dünyasına bakıyor. Yazar ve eşinin “çokbilmiş” kedisi Kopil, balkonda oturmuş rüzgârın anlattığı evren masalını dinlerken annesine aşkını, babasına dair karmaşık duygularını ve insanoğlunun garipliklerini kendine özgü yöntemlerle ve referanslarla masaya yatırıyor: Ona göre, dünyayı daha iyi bir yer haline getirecek her mucizevi masalda en az bir kedi bulunuyor!

Hegel adlı bir Alman filozofu, insanın düşünebildiği her şeyin mümkün olduğu bir evrende yaşadığımızı iddia etmiştir. Bir kedi konuşup masal anlatamaz, diyorsanız Hegel’in bu sözüne kulak vermenizi öneririm.

Adamın dediğine göre her şey ama her şey mümkün. Yeter ki o şeyi düşünelim. Var olmayan bir şeyi düşünemeyeceğimizi söyleyen bu adama şükran borçluyum. Onun sayesinde birçok insanın saçma bulabileceği şeyler anlam kazanıyor. Mucizelerle dolu bir evrende miskin miskin yaşayan canlılar olmadığımızı, bizi asla hafife almamanız gerektiğini anlatmanın daha iyi bir yolunu bulamadım.

edebiyathaber.net (11 Haziran 2024)

Yorum yapın