Bir insana her yediği dokunabilir mi? 

Mayıs 8, 2023

Bir insana her yediği dokunabilir mi? 

Dr. Banu Taşcı Fresko’nun “Ne Yesem Dokunuyor” adlı kitabı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Ağrıyı kesmek için kullanılan ağrı kesiciler ağrıyı artırabilir mi?
Ne yaparsanız yapın fibromiyalji ağrılarından kurtulamıyor musunuz?
Yemeklerden sonra kafanızı toplayamıyor, konsantre olamıyor musunuz?
Stresli olduğunuzda yakınmalar kontrolünüzden çıkıyor mu? 
İçtiğiniz çoğu ilaca “alerjiniz” mi var?
Sabahları dümdüz olan karnınız ilk lokmayla şişmeye başlayıp, akşam saatlerinde patlama noktasına mı geliyor? 
Ailenizde migren, alerji, tiroid hastalığı, mide bağırsak yakınmaları sık mı?

Besinlerle aldığımız veya bağırsak bakterilerimizin sentezlediği histamini yıkamadığımız zaman kanda ve beyinde histamin düzeyleri yükselir; yalancı alerji bulgularından nörolojik yakınmalara, mide bağırsak şikâyetlerinden kaygı bozukluğuna, hiperaktif mesaneden uykusuzluğa uzanan çok geniş bir spektrumda yakınmalara yol açar. 

Ne Yesem Dokunuyor’da nöroloji uzmanı Dr. Banu Taşcı Fresko; histamin intoleransının bulgularını, nedenlerini, mast hücresi aktivasyonu, eşlik eden hastalıklar ve diğer intoleransları bütün yönleriyle ele alıyor. 

Histamin intoleransı, uzun COVID, mast hücresi aktivasyonuyla birlikte kendini gösteren yakınmalarla başa çıkmak için önerilerde bulunuyor.

Ne yeseniz dokunuyor, hangi besinin dokunduğunu anlamıyor ve ne yapacağınızı bilemiyorsanız bu kitap size yol gösterecek.

Tadımlık>>>

Yazar Hakkında:

Dr. Banu Taşcı Fresko 1969 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Tıp Fakültesi’ni 1992’de bitirdi, İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda 1997’de ihtisasını tamamladı. Nöroloji, elektronörofizyoloji ve intraoperatif nöromonitorizasyon uzmanıdır. Sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleriyle migren, fibromiyalji ve diğer kronik ağrılardan kurtulmanın, daha sağlıklı ve zinde yaşlanmanının mümkün olduğunu savunan Dr. Taşcı Fresko Beynini Doğru Besle(2017) isimli kitabını migren hastaları, Artık Ağrımasın (2019) isimli kitabını fibromiyalji hastaları için yazdı. Glutensiz ve taş devri diyetiyle beslenerek, yoga ve yürüyüş yaparak 27 kilo verdi; fibromiyalji, migren ve depresyonu geride bırakıp IBS, histamin entoleransı ve nikel alerjisi bulgularını kontrol altına aldı.2017’de Temel Hatha Yoga, Restoratif Yoga, Ofis Yogası ve Yoga Terapi eğitimini, 2019’da Yin Yoga eğitimini aldı. Aile konstelasyonu eğitimini 2018 senesinde tamamladı. Dr. Banu Taşcı Fresko aynı zamanda Ahmet Güllü, Vedat Örs ve Resul Aytemür atölyelerinde eğitim almış profesyonel bir ressamdır. Günümüze kadar dokuz kişisel sergi açmış; birisi Paris’te, dört karma sergiye katılmıştır. Kendisini yürürken, İstanbul’un yokuşlarını tırmanırken, yoga yaparken, okurken, resim yaparken, Instagram’a post koyarken veya postlara cevap verirken bulabilirsiniz. 

Yazarın Sayfası 

edebiyathaber.net (8 Mayıs 2023)

Yorum yapın