“Bir Dünya Okumak” söyleşilerinin yeni konuğu Buket Uzuner’di

Mart 29, 2023

“Bir Dünya Okumak” söyleşilerinin yeni konuğu Buket Uzuner’di

“Bir Dünya Okumak” söyleşilerinin beşinci konuğu Buket Uzuner oldu.

Balık İzlerinin Sesi romanı ile 1993 yılında Yunus Nadi Roman Ödülü’ne lâyık görülen Yazar Buket Uzuner, kadın ve doğa arasındaki ilişkiyi farklı bir perspektiften ele alıyor. Sudan, havadan, topraktan ilham alarak yarattığı roman karakterlerinden yola çıkarak kadın ve doğa ilişkisini analiz eden Uzuner, kendisini doğanın içinden olarak tarif ediyor. İklimin, tabiatın bir sorun değil de varoluşumuzun bir parçası olduğunu vurgulayan Uzuner, küçük yaşlarda tabiatın öneminin anlaşılması gerektiğinin altını çiziyor.

Disiplinlerarası üretim ve buluşmalara alan açmaya devam eden Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, başlattığı yeni projesinde bütüncül bakış açısıyla sürdürülebilirliğin tüm boyutlarını kitaplar aracılığıyla aktarıyor. Sürdürülebilirlik Adımları Derneği (SADE) işbirliğiyle hayata geçirdiği ‘Bir Dünya Okumak’ Söyleşileri projesi kapsamında ezber bozan yazarlar sürdürülebilirliğe farklı perspektiften bakıyor.

Bilginin gücüne, yazının kalıcılığına ve kitap kokusunun zamansızlığına inanarak oluşturulan ve içinde tasarım-sanat-sürdürülebilir mimari ağırlıklı özel bir koleksiyondan oluşan Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin kütüphanesindeki kitaplardan ilhamla hayata geçirilen ‘Bir Dünya Okumak’ projesi kapsamında alanında yetkin ve dünyayı farklı gözlerle yorumlayan anlatıcılarla bir dizi söyleşi düzenleniyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları odağında güncel konuları farklı disiplinlerden kişilerle derinlemesine irdeleyen ‘Bir Dünya Okumak’ Söyleşileri, kitaplar aracılığıyla sürdürülebilirliğe farklı pencerelerden bakıyor.

Buket Uzuner’in bu söyleşisini izlemek için Youtube>>>

edebiyathaber.net (29 Mart 2023)

Yorum yapın