Bilgi Yayınevinden iki yeni klasik

Ağustos 9, 2019

Bilgi Yayınevinden iki yeni klasik

Stefan Zweig’ın “Bir Çöküşün Öyküsü” ve Mihail Bulgakov’un “Köpek Kalbi” adlı romanları Bilgi Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Bir Çöküşün Öyküsü

XV. Louis’nin sarayının en sözü geçer metresi olan güzel, zeki, merak uyandırıcı Madame de Prie, kraliyet emrine göre sarayı hemen terk etmek ve Normandiya’dan Courbépine’daki çiftliğe çekilmek zorunda kalır. Fakat sürgün döneminde manipülatif oyunları iş görmez ve topluma olan açlığı gün geçtikçe artmaya başlar.

Kendini ve çevresindeki insanları kandırma eğiliminde olan madam, Paris’teki hayatını renklendirmek adına malikânesinde sıkça gösterişli eğlenceler düzenlemeye başlar. Başlattığı oyunun bedeliyse bu kez çok ağır olur.

Stefan Zweig, insanlık dışı deneyimlerin, içsel kısıtlamaların ve başarısız iletişimin kişileri nasıl büyük bir tehlikeye sürükleyebildiğini psikolojik bir incelikle anlatıyor.

Çeviren: Yasemin Dindaş

Köpek Kalbi

Bu kitapta, yaşamı yakından anlayıp en yalın haliyle ama sert, gerçekçi ve derinden anlatan bir yazarın “insan”la tanışma serüveninin izlerini bulmak mümkün. Bulgakov, bir köpek ile bilim insanının yollarının kesiştiği bu hikâyede, Sovyet rejimini ve Sovyet insanı yaratma fikrini hicvediyor.

Çeviren: Ayşe Kadriye Şener Şat

www.bilgiyayinevi.com.tr

edebiyathaber.net (9 Ağustos 2019)

Yorum yapın