Besim Dellaloğlu “Modernleşmenin Zihniyet Dünyası”nı Tanpınar imgesiyle anlatıyor

Ocak 12, 2021

Besim Dellaloğlu “Modernleşmenin Zihniyet Dünyası”nı Tanpınar imgesiyle anlatıyor

Besim Dellaloğlu’nun “Modernleşmenin Zihniyet Dünyası: Bir Tanpınar Fetişizmi” adlı kitabı Timaş Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

“Sonuç olarak, Tanpınar ile ilgili bir kitap yazma niyetimin Türkiye ile ilgili bir kitap yazmakla sonuçlandığının farkındayım. Bir anlamda Tanpınar’a haksızlık ettiğimi de düşünmüyor değilim. Ama yine de beni en iyi Tanpınar’ın anlayacağını sanıyorum. Çünkü bu memleketin nasıl “dominant” bir memleket olduğunu en iyi Tanpınar bilir. “Türkiye evlatlarına kendisinden başka bir şeyle meşgul olmak imkânını vermiyor”, diyen Tanpınar değil miydi? Tanpınar’ın derdi memleket değil miydi? Dostları tarafından bile “Kırtipil Hamdi” diye anılan Tanpınar sanırım bu kitabın son cümlesini duysaydı çok sevinirdi. Tanpınar Türkiye’dir!”

Besim Dellaloğlu, Modernleşmenin Zihniyet Dünyası’nıTanpınar imgesiyle anlatıyor, Türk aydınlanmasının anahtar kelimelerini gösteriyor.

Kitaptan Alıntılar

Tanpınar benim bu memlekete bakış tarzımı değiştirmiştir. Elbette kendime bakış tarzımı da. Kendi oluş tarzımı da.Örneğin Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün Doktor Ramiz’i bizim memleketin bilinen ilk psikanalistidir.Sol Tanpınar okusaydı daha geniş ufuklu bir sol olurdu.Yahya Kemal son Osmanlı ise eğer, Tanpınar ilk moderndir.Milliyetçilik ulus-devletin ideolojik harcıdır.

edebiyathaber.net (12 Ocak 2021)

Yorum yapın