Masthead header

Beşiktaş fotoğraflarla buluşuyor

1442496764_AZADEH_Akhlaghiİstanbul’da şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali, 9 Ekim 2015 tarihinde ikinci kez kapılarını açıyor. Beşiktaş Barbaros Meydanı, Beşiktaş Demokrasi Parkı, Ortaköy Yetimhanesi ve Ortaköy Kültür Merkezi’nde yer alacak festival, bir kez daha milyonlarca kişiyi fotoğraf sanatı etrafında buluşturuyor. ABD, Asya, Avrupa ve Türkiye’den 60’a yakın sanatçıyı bir araya getiren Fotoİstanbul, 8 Kasım 2015 tarihine kadar fotoğrafseverlerce izlenebilecek.

Fotoİstanbul; yaşayan en önemli fotoğraf sanatçılarından biri olan Joseph Koudelka başta olmak üzere, Anders Petersen, Atta Kim ve Stanley Greene gibi dünyaca ünlü isimlerin de yer aldığı 20’ye yakın yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlıyor. Festivalde Türkiye’den ise, aralarında Sıtkı Kösemen, Haluk Çobanoğlu, Laleper Aytek, Kürşat Bayhan, Meltem Işık ve Cemre Yeşil gibi isimlerin bulunduğu 25 fotoğraf sanatçısı yer alıyor.

Bu yıl “Ustalara Saygı” etkinliği çerçevesinde Ara Güler’e özel bir bölüm hazırlayan Fotoİstanbul, Usta’nın bugüne kadar görülmemiş fotoğraflarının da yer alacağı kapsamlı serginin yanı sıra Ara Güler fotoğrafı üzerine bir panel düzenliyor.

Yine bu çerçevede fotoğraf tarihinin akışını değiştiren Amerikalı fotoğrafçı Robert Frank’in hayatını ve çalışmalarını yansıtan önemli bir sergi, Fotoİstanbul’da özel bir bölümde fotoğraf severlerin beğenisine sunuluyor.

Fotoİstanbul’un bu yılki teması: “Başka Hayatlar”

Festival ekibi temanın içeriğini şöyle tanımlıyor: “ Bizim ilgi alanımız daha çok kim olmadığımız, yani ‘başka’larımız… Başkalarımızı anlamak ve tanımak istiyoruz. Değişmeleri umuduyla değil, sadece oldukları gibi. Hayata sadece kendi açımızdan değil, başka açılardan da bakabilmek, yeri gelince kendimizi bile başka açılardan seyredebilmek istiyoruz.”

Fotoİstanbul 2. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; 45 sergi, 15 panel ve yuvarlak masa tartışması, 80 fotoğraf gösterisi, 200’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, kitap imza günleri ve ustalarla söyleşi etkinlikleri ile fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturmayı hedefliyor.

Fotoİstanbul’un bu yıl gerçekleşecek etkinlikleri arasında Instagram’da yapılan bir fotoğraf yarışması da var. Son başvuru tarihi 9 Ekim olan yarışmaya tüm dünyadan binlerce aday fotoğraflarıyla katılabiliyor. Everyday Projects ile iş birliği halinde yürütülen yarışmanın yapılacak seçim sonrası finale kalan isimleri çeşitli hediyeler ile ödüllendirilecek ve yarışmada ilk yüze giren fotoğrafçılar eserlerini festival süresince sergileme şansı bulacak.

Fotoİstanbul’un ikinci yılında Attila Durak sanat yönetmenliğini, Rıza Erdeğirmenci festival yöneticiliğini üstlenirken, Hüseyin Yılmaz ve Jason Eskenazi küratör, Coşar Kulaksız danışman olarak görev yapıyorlar.

Bilgi için: www.fotoistanbul.org

edebiyathaber.net (18 Eylül 2015)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r