Berna Dörtpınar’dan “Filin Yeteneği Nerede?”

Ağustos 16, 2023

Berna Dörtpınar’dan “Filin Yeteneği Nerede?”

Berna Dörtpınar’ın yazıp resimlediği “Filin Yeteneği Nerede?”, 5 ve üzeri yaş grubu için Uçanbalık Yayınları tarafından yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Filin yeteneği burnundan düşerse…

Berna Dörtpınar’ın yazıp resimlediği Filin Yeteneği Nerede?, minikleri yeteneklerini keşfetmek için yüreklendiren, sevimli bir azim öyküsü.

Okurları, hayattaki amacını bulmak için yollara düşen kocaman bir filin peşi sıra renkli bir maceraya ortak eden sanatçı; farklılıkların zenginliğine vurgu yaparken, yardımlaşmanın önemine de temas ediyor.

Ormanı ”sıcacık” bir yuvaya dönüştüren hayvanların dünyasından rengârenk manzaralar sunan bu curcunası bol kitap, ahenkli dilini melodik bir anlatıyla bütünlüyor.

Türlü çeşit becerikli hayvanla dolu neşeli bir ormanda,
Ayı, bahçeye çiçek ekmeye; maymun, davul çalmaya bayılıyor. 
Baykuş deseniz, bir kitap kurdu olarak bilgelere şapka çıkarıyor. 
Kaykayıyla ortalığın tozunu attıran kaplumbağanın ise havasından hiç geçilmiyor. 
Peki, ya hortum burnuyla bir oraya bir buraya koşturan heybetli fil hangi yeteneğiyle kendinden bahsettiriyor? Hımmm, acaba bülbül sesiyle mi, yoksa yüzme stiliyle mi daha çok dikkat çekiyor?

Neyi en iyi yapabildiğimizi veya yapamadığımızı anlayabilmek için biraz merak, biraz ilgi, bolca da sabır ve azim gerektiğini hatırlatan bu incelikli öykü, zorluklara karşı hiçbir zaman pes etmememiz gerektiğinin altını çiziyor.

Unutmayın, bir konuda yeteneğiniz olup olmadığını hemen anlayamazsınız. Deneye deneye yola koyulmalısınız.

O hâlde, file yardım eli uzatmak için daha ne bekliyorsunuz?

Tadımlık>>>

Berna Dörtpınar

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Özel Taş İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra lise eğitimini Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde üçüncülükle tamamladı. Işık Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden ikincilikle mezun oldu. Bir süre reklam ajanslarında sanat yönetmenliği yaptı. Daha sonra Almanya’da Pictoplasma Academy ve İspanya’da Picture Camp gibi önemli workshoplarda çocuk kitapları resimleme ve karakter tasarımı üzerine eğitimler aldı. 2018’de tasarladığı karakter, Berlin’de Pictoplasma karma sergisinde yer aldı. Şu anda kariyerine serbest illüstratör olarak devam eden sanatçı aynı zamanda çocuk kitapları da yazıyor.

edebiyathaber.net (16 Ağustos 2023)

“Berna Dörtpınar’dan “Filin Yeteneği Nerede?”” üzerine bir yorum

Yorum yapın