“Ben Okurum”un yeni konuğu Irmak Zileli

Aralık 11, 2020

“Ben Okurum”un yeni konuğu Irmak Zileli

Yayıncılık dünyasının deneyimli ismi Deniz Yüce Başarır’ın storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünün konuğu, yazar Irmak Zileli.

Başarır ve Zileli, Carson McCullers’ın ilk romanını; 30’lu yılların Amerika’sında, güney eyaletlerinden birinde, sağır dilsiz bir adamın çevresinde toplanan bir grup insanın hikâyesini anlatan Yalnız Bir Avcıdır Yürek’i konuşuyor. Irmak Zileli, her alanda iletişim kopukluklarını okura aktaran romanın, o dönemde ırkçılık meselesini gündeme getirmek açısından da çok büyük önem taşıdığını ifade ediyor. Zileli, bir modern klasik olan romanı “Yalnız Bir Avcıdır Yürek, gücünü şuradan alıyor: Hem döneminin ruhunu ve atmosferini verebiliyor hem de bunu evrenselleştirebiliyor ve zamanını aşıyor. Bunu, ‘insanı anlama becerisi’ sayesinde yapabiliyor.” sözleriyle anlatıyor.

Sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum”un yeni bölümünde dinleyicilerin kulaklarına, belki de dünyanın en güzel isimli kitaplarından biri geliyor: Yalnız Bir Avcıdır Yürek. Carson McCullers’ın henüz 23 yaşındayken yayımladığı bu ilk romanı, 30’lu yılların Amerika’sında, güney eyaletlerinden birinde, sağır dilsiz bir adamın çevresinde toplanan bir grup insanın hikâyesini anlatıyor. Irkçılığın, yoksulluğun, yalnızlığın kol gezdiği kasvetli sokaklarda insana dair birçok şey anlatan McCullers’ın, adeta başka bir roman konusu olan kendi hayat hikâyesi de oldukça dikkat çekiyor. Her zamanki gibi romandan çok güzel paragraflar da seslendiren Deniz Yüce Başarır dinleyicileri, romanı en az onun kadar seven konuğu, yazar Irmak Zileli ile derin bir sohbete davet ediyor.

Müthiş bir orkestra duygusu veren Yalnız Bir Avcıdır Yürek’in bu anlamda çok sesli bir roman olduğunu belirten Irmak Zileli sözlerine “Edebiyatın ne olduğunu anlatan romanlardan biri Yalnız Bir Avcıdır Yürek. Benim için edebiyat insanı anlama meselesi, insan ruhunun derinliklerine girmek ve oraya girerken de karanlık taraflarla da buluşabilme cesareti demek. Bunu muhteşem bir şekilde yapan bir yazarla tanıştığım için çok mutluyum.” diye devam ediyor.

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

edebiyathaber.net (11 Aralık 2020)

Yorum yapın