“Ben Okurum”un yeni bölüm konuğu Sevengül Sönmez

Aralık 22, 2020

“Ben Okurum”un yeni bölüm konuğu Sevengül Sönmez

Deniz Yüce Başarır storytel.tr sponsorluğunda hazırladığı podcast serisi “Ben Okurum”un yeni bölümünde, Türkiye’nin önemli editörlerinden Sevengül Sönmez’i konuk ediyor.

Yayıncılık dünyasının iki deneyimli ismi, Başarır’ın “Hayatta eğer bir kitap okuyacaksanız, bunu okuyun” dediği kitabı, Alman-İsviçreli yazar Hermann Hesse’nin en sevilen yapıtlarından Narziss ve Goldmund’u konuşuyor. Romanın tüm derin anlamlarının yanında iki insanın tanışıklık ve dostluk hikâyesi anlattığını ifade eden Sönmez iki ana karakterin ilişkisi üzerinden “Gerçek hayatta kime aşık oluruz? Kime hayran oluruz? Kendimize en çok benzeyene değil, bizde olmayanı bize sunabilene bir bağ geliştiririz.” yorumunu yapıyor. Goldmund’un manastırdan çıkma sahnesini çok etkileyici bulduğunu söyleyen deneyimli editör ekliyor: “Belki de şimdi, dışarı çıkmayı çok özlemiş olmakla ilgili bir şey bu…”

Deniz Yüce Başarır’ın sohbetle bilgiyi buluşturan podcast’i “Ben Okurum”un yeni bölümünde masaya yatırdığı Narziss ve Goldmund, birbirine hiç benzemeyen iki gencin dostluğu üzerine kurulu. Goldmund küçük yaşında manastıra bırakılmış, kendini düşünce ve dine adamaya niyetli olduğu halde aslında cüretkâr, maceracı, özgür ruhlu biridir. Narziss ise manastırda bir öğretmen adayı. Ve o Goldmund’u tanıdıkça manastır hayatının ona göre olmadığını, onun ruhunda başka rüzgârlar estiğini fark eder ve arkadaşını bu yönde cesaretlendirir. Biri gidecek, diğeri kalacak ama dostlukları uzaktan da olsa hep sürecektir. Başarır bir varoluş hikâyesi olarak da okunabilecek romanı, Türkiye’nin önemli editörlerinden Sevengül Sönmez ile konuşuyor. “Ben Okurum”un, iki yayıncının sohbeti olarak da dinlenebilecek bu yeni bölümünde romandan güzel bölümler, kitapla ve yazarla ilgili aydınlatıcı bilgiler de dinleyenlere ulaşıyor.

Dinleyenlere “Narziss ve Goldmund’u okuyun mutlaka, sizden bir şey bulursunuz diye düşünüyorum.” diye seslenen bölüm konuğu Sevengül Sönmez sözlerine“Bir ortaçağ anlatısı gibi görünen bir roman olmasına rağmen bu aynı zamanda, Avrupa medeniyetinin 30’lu yıllarda içine sürüklenişinin, bir çağın eleştirisi mi diye de sormak istiyorum. Bunu unutmadan okumamız gerektiğini düşünüyorum.” diye devam ediyor. Sönmez, yaşamsal coşkusu yüksek bir roman olarak tanımladığı Narziss ve Goldmund’dan yola çıkarak “Karşıtlıkların bir arada olması bana çok iyi geliyor çünkü bugünün dünyasında hep bize benzeyen insanlarla çevrelenmiş, benzemeyenleri çok dışarda bırakan bir düzen içinde yaşıyoruz.” şeklinde konuşuyor.

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast serisinin her bölümünde farklı bir konukla birlikte farklı bir kitaba odaklanıyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’te Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor.

Storytel Türkiye’nin sponsorluğunda hazırlanan “Ben Okurum”un tüm bölümlerine Storytel, Spotify, Apple Podcasts, Podtail, CastBox ve Simplecast’ten ulaşılabilir.

edebiyathaber.net (22 Aralık 2020)

Yorum yapın