Barış Akademisyeni yayınevi kurdu

Aralık 9, 2019

Barış Akademisyeni yayınevi kurdu

K24’ün haberine göre 2016 yılında ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ başlıklı bildiriyi imzalayan ve Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile görevinden ihraç edilen akademisyenlerden Osman Şişman, Yort Kitap isimli bir  yayınevi kurdu. 

İhraç edilmeden önce Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde okutman olarak görev yapan Şişman, ‘mücadele alanının yalnızca üniversiteler olmadığını’ söyledi. Şişman, “Kurumdan ayrıldıktan sonra başka alanlarda mücadele etmeye devam ettim, bunun mümkün olduğunu gördüm. Pek çok meslektaşım da benzer içeriklerle, farklı alanlarda entelektüel üretimlerine devam ediyorlar. Mücadele için üniversitede olmak zorunda değiliz; sokakta, dışarıda var olmaya ve mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Şişman, Yort Kitap isimli yayınevinde çağdaş düşünce, sinema ve sanat kuramı, yeni medya eleştirisi gibi alanlara odaklanılacağını ve çoğu bilinmeyen yabancı yazarların metinlerinin tercüme edilerek yayımlanacağını söyledi.

Yayınevi kurma çalışmalarını akademisyenlikten ihraç edilmeden önce başlattığını ifade eden Şişman, ihraç meselesi gündeme geldikten sonra ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi.

İhraç edildikten sonra çevirmenlik yapmaya başlayan Şişman, yayınevinin kurulması esnasında kitlesel fonlamayla okurlarından destek aldığını ve ön satış yapıldığını belirtti.

Yort Kitap’ın kurucu kadrosu, aralarında bildiriyi imzaladıktan sonra Kültür Üniversitesi’nde sözleşmesi yenilenmeyen akademisyen Erdem Üngür’ün de olduğu, çeşitli üniversitelerde çalışan akademisyenlerden oluşuyor.

Şişman, yayınevinin internet sitesinden, bazı metinleriokurlara PDF şeklinde, ücretsiz sunulacağını da belirtti.

Yayınevinin internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: T24 (9 Aralık 2019)

Yorum yapın