Avrupalı Yazarlar Festivali’nde Türkiye’yi bu yıl Selçuk Altun temsil edecek

Mayıs 15, 2024

Avrupalı Yazarlar Festivali’nde Türkiye’yi bu yıl Selçuk Altun temsil edecek

Bu yıl 18 – 19 Mayıs 2024 tarihleri arasında Londra’daki The British Library’de düzenlenecek Avrupa’nın en önemli edebiyat etkinliklerinden Avrupalı Yazarlar Festivali’nde  (European Writers’ Festival) bu yıl Türkiye’yi, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları yazarlarından Selçuk Altun temsil edecek. Yazar bu etkinliğe, İngilizceye çevrilen son romanı Ayrılık Çeşmesi Sokağı (Farewell Fountain Street) ile katılıyor.

Ayrılık Çeşmesi Sokağı (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları) 

Ziya Adlan kırk yıldır akademisyenlik yaptığı Cenevre’den dönüp Ayrılık Çeşmesi Sokağı’ndaki bakımsız konağına sığınır. Osmanlı hanedanına mensup bu gizemli adam hastadır. Artvin hayatta en büyük tutkusu saksafon çalmak olan bir doktora öğrencisidir. Tanımadığı bir adam sol elinin iki parmağını kestirir ve bu olay onun hayatına damgasını vurur. Artvin’in yeni görevi Ziya Bey’in bakıcılığıdır. 

Selçuk Altun romanlarının bildiğimiz muzip ve gizemli atmosferine kör bir Osmanlı çeşmesinin tanıklığında davet ediliyoruz. Romanın iki ana karakterini bekleyen büyük sırra doğru yaklaşırken, ustaca aktarılan ilginç yan hikâyelerle pek çok tarihi olaya, kişiye, sanat yapıtına kısacası hayata dair bilgilerle de donanıyoruz.

edebiyathaber.net (15 Mayıs 2024)

Yorum yapın