Masthead header

Amin Maalouf’la yeni romanı hakkında söyleşi 11 Şubat’ta çevrimiçi

Ufuk Tarhan’ın Amin Maalouf ile yeni romanını konuşacağı etkinlik 11 Şubat Perşembe 18.00’de çevrimiçi olarak düzenleniyor.

Amin Maalouf’tan uzun zamandır yeni bir roman bekleyen okurlar, muratlarına “Empedokles’in Dostları’yla” erdiler. Tarihsel romanlarıyla tanıdığımız dünyaca ünlü yazar, hayal gücünün dümenini bu kez geleceğe kırıyor ve ütopyayla distopya arasında salınan bir dünya tasavvur ediyor. Temellendiği düşünceler, kurgusu ve ana fikri itibariyle “fütüristik” olarak nitelendirilebilecek bir roman bu. Ve bu noktadan hareketle, Maalouf’a soruları Türkiye’nin önde gelen fütüristlerinden, ekonomist ve yazar Ufuk Tarhan soracak. Yazar; kitabın yazılış sürecini, neden bu kez geleceğe yöneldiğini, günümüzün sorunlarına ilişkin görüşlerini ve yeni bir dünyaya dair kişisel özlemlerini anlatacak.

Maalouf; çok ses getiren deneme kitapları “Ölümcül Kimlikler”, “Çivisi Çıkmış Dünya” ve “Uygarlıkların Batışı”nda dünyanın gidişatına ilişkin eleştirel düşüncelerini aktarmıştı. “Empedokles’in Dostları” da bu düşünceler üzerinde inşa edilen bir hikâye anlatıyor: Sonu gelmekte olan insanlığın kaderini değiştirmek için saklandığı yerden çıkan “Empedokles’in Dostları” adlı topluluk, kendini Antik Yunan medeniyetini yükseltmiş olan değerlerin taşıyıcısı olarak görmektedir. Bilimde, teknolojide ve özellikle tıpta çok ilerlemiş olan bu insanlar acaba dünyaya yeniden umudun ve iyiliğin tohumlarını ekebilecek midir? Bütün eserleri YKY tarafından yayımlanan Maalouf’un Ali Berktay tarafından Türkçeye çevrilen bu yeni romanı hepimizi ortak geleceğimiz üzerine düşünmeye davet ediyor.

Fütürist, ekonomist, yazar Ufuk Tarhan, ODTÜ Ekonomi mezunudur. 1982-2005 arasında çoğunluğu teknoloji olmak üzere çeşitli sektörlerde üst düzey yöneticilik yapmıştır. 2011’de yazılım ve dijital iletişim alanında hizmet veren şirketini kurmuştur. 2002 Yılı-Dünya Gazetesi-Bilişim Sektörünün En Başarılı İş Kadını Ödülü’nün sahibi olan Tarhan,  2009-2012 yıllarında Fütüristler Derneği Başkanlığı’nı yapmıştır. Çeşitli kuruluşlar tarafından dünyanın önde gelen kadın fütüristleri arasında gösterilmektedir. World Future Society, Association of Professional Futurists gibi çeşitli sivil toplum derneklerinde aktif görevler üstlenmiş, Kagider Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Lise çağındaki gençlere gelecek planlamasını anlatan Düşlediğin Gelecek ve herkes için geleceğin başarılı insan modelini anlatan “T-İnsan” kitaplarının yazarıdır.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenecek söyleşiyi buraya tıklayarak Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

edebiyathaber.net (10 Şubat 2021)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r