Masthead header

Altyazı’dan Metin Erksan dosyası

Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Eylül sayısında, geçtiğimiz ay kaybettiğimiz usta yönetmen Metin Erksan anısına, bugüne kadar hazırladığı en geniş yönetmen incelemesini sunuyor.

Usta yönetmenin Türkiye sinemasının en ayrıksı ismi olarak tanınmasını sağlayan başyapıtlarından sinema ve hayat görüşüne, ideolojik kavgalarından sansürle mücadelesine uzanan, kapsamlı bir Metin Erksan portresi.

SÖYLEŞİ: YEŞİM USTAOĞLU 
Yeşim Ustaoğlu, Venedik Film Festivali’ndeki gösteriminin ardından Eylül ayında vizyona girecek son filmi Araf’ın kıstırılmış karakterlerini ve filmdeki aşkın sınırlarını anlatıyor.

ELENA 

Dönüş ve Sürgün ile tanınan Andrey Zvyagintsev’in üçüncü filmi Elena Rus sineması geleneğinden beslenen çizgi dışı bir kara film örneği.

CHRIS MARKER 
Fransız Yeni Dalgası’nın kıyılarında dolaşan, 60’lı ve 70’li yıllarda belgesele getirdiği taze solukla sinema tarihinde kendine özgü bir yer edinen Chris Marker, insan belleğine pencere açan sinemasıyla anılıyor.

ALTYAZI’da ayrıca;
*Lal Gece: Reis Çelik, Berlin’den ödülle dönen filmi Lal Gece’yi Altyazı’ya anlattı. Dergide ayrıca filmle ilgili bir eleştiri yazısı da yer alıyor.

*Çiğdem Vitrinel: Genç yönetmen, geçtiğimiz yıl Altın Portakal’da kendisine ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü kazandıran ilk uzun metrajı Geriye Kalan’ı anlatıyor.

*Adana Altın Koza Film Festivali’nin öne çıkan filmleri

*Sarabosna Film Festivali’nin ardından

*Bige Akdeniz: Genç yaşta yitirdiğimiz sinema yazarı, editör ve müzisyen Bige Akdeniz’i anıyoruz.

*İspanyol sinemasının sessiz sakin ustasıyla Victor Erice’yle söyleşi

*Devre Dışı’nda bu ay: Polonyalı yönetmen Jozef Robakowski

*Bu sayıdaki eleştiriler; Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises), Cosmopolis, Tepedeki Ev (Kokuriko-zaka kara), Peki Şimdi Nereye? (Et maintenant on va où?), Vahşiler (Savages)

www.ntvmsnbc.com (1 Ağustos 2012)

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r