Alışveriş yaparken kontrol gerçekten bizde mi?

Temmuz 10, 2023

Alışveriş yaparken kontrol gerçekten bizde mi?

Cenk Koçaş’ın “Neden Tüketiyoruz?” adlı kitabı Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

İhtiyacımız olan veya olmayan birçok şey satın alıyoruz. Bir markayı değil de öbürünü tercih ediyoruz. Bir ürünü zevkle tüketirken bir diğerinden uzak durmayı seçiyoruz. Kadınlar ve erkekler, yaşlılar ve gençler, Türkler ve Amerikalılar… Farklı tüketim alışkanlıklarına, hatta kodlarına sahibiz. 

Peki neden?

Neden tüketim kodlarımız bu kadar tahmin edilebilir? 

Alışveriş yaparken gerçekten kontrol bizde mi?

Tüketim alışkanlıklarımızda kültürel olduğu kadar birçok genetik faktör de rol oynuyor. Binlerce yıl öncesindeki atalarımızın hayatta kalma yöntemleri bizim bugünkü seçimlerimizi etkiliyor. Neyi, neden tükettiğimiz konusunda genetiğimizin, kültürümüzün ve bilinçaltımızın bizi nasıl yönlendirdiğini öğrenmek ister misiniz? 

Tadımlık>>>

Yazar hakkında

Prof. Dr. Cenk Koçaş, 2004 yılından beri Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Pazarlama Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Lisans derecesini 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden, işletme lisansüstü derecesini ise 1995 yılında yine Boğaziçi Üniversitesi’nden almıştır. Purdue Üniversitesi’nden 2000 yılında işletme doktorası derecesini aldıktan sonra dört yıl Michigan State Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmıştır. Türkiye’de yüzlerce şirket ve kurum için verdiği yönetici eğitimleri, paralelinde yürüttüğü danışmanlıklar ve bilimsel araştırmalar bu kitabın içeriğinin şekillenmesinde önemli rol sahibi olmuştur. Araştırma ilgi alanları davranışsal, sayısal ve analitik metotlar kullanarak pazarlama stratejilerinin incelenmesidir. Yayınlanmış eserleri arasında oyun teorisi ve ekonometri temelli fiyat rekabeti analizleri ve psikoloji ve sosyoloji temelli müşteri davranışı araştırmaları çoğunluktadır. 

Yazarın Sayfası 

edebiyathaber.net (10 Temmuz 2023)

Yorum yapın