Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan ‘Çıtır Çıtır Felsefe’ serisindeki 7 kitaba sansür

Haziran 24, 2022

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan ‘Çıtır Çıtır Felsefe’ serisindeki 7 kitaba sansür

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Çıtır Çıtır Felsefe serisinde yer alan 7 kitap, çocuklar için zararlı içeriklere sahip olduğu gerekçesiyle muzır ilan edildi. Karara göre kitaplar, okullara sokulamayacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kurul kararında, Brigitte Labbe ve Michel Puech tarafından yazılan, Jacques Azam tarafından resimlenen, Azade Aslan tarafından Türkçeye çevrilen ve Günışığı Kitaplığı tarafından basımı yapılan Çıtır Çıtır Felsefe serisinde yer alan tüm kitapların resen incelendiği belirtildi.

Kararda, inceleme sonucunda seride yer alan ‘Oğlanlar ve Kızlar’, ‘Aşk ve Dostluk’, ‘İyi ve Kötü’, ‘Küçükler ve Büyükler’, ‘Beden ve Akıl’, ‘Diktatörlük ve Demokrasi’, ‘Cesaret ve Korku’ isimli kitapların içerisinde yer alan bazı ifade, görsel ve tasvirlerin 18 yaşından küçüklerin maneviyatı ve gelişimleri üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğu; bu sebeple söz konusu kitabın 1117 sayılı Kanunun 3266 sayılı Kanunla değişik 4. maddesindeki sınırlamalara tabi olmasına oy birliği ile karar verildiği aktarıldı.

edebiyathaber.net (24 Haziran 2022)

Yorum yapın