Ahmet Büke’den yeni çocuk kitabı: “Babaannem, Kurbağalar ve Hayat”

Ağustos 24, 2022

Ahmet Büke’den yeni çocuk kitabı: “Babaannem, Kurbağalar ve Hayat”

Ahmet Büke’nin yazdığı, Başak Taşkıran’ın resimlediği “Babaannem, Kurbağalar ve Hayat”, 9 ve üzeri yaş grubu için Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

Tanıtım bülteninden

Hayat denen şey bir armağanmış…

Ödüllü öykücü Ahmet Büke okurlarını, bir çocuğun babaannesiyle mutlu anılarını yazdığı defterine konuk ediyor. Her anı, dünyanın en ilginç kasabasında, dünyanın en sıradışı babaannesiyle yaşanan sürprizli bir çocukluktan, komik, umut dolu ve anlamlı öyküler fısıldıyor. Kimi yelkenlinin rüzgârında, kimi balkondaki kahvaltı sofrasında, kimi eşekle buzul tırmanışında… Çocukluğun acı tatlı günleri, hayatın gerçek bir armağan olduğunu duyumsatıyor. Her yaştan okura, yaşamın tuhaf ama mutlu zamanlarını anımsatıyor. 

Dokuz yaşından beri babaannesiyle birlikte yaşıyordu. Ama ne babaanne! Bazen börek tepsisi elinde, bazen de yelkenlisinin dümeninde… Bir gün torununa, yalnızlık hissini dindireceğini söyleyerek bir defter hediye etti. Uzun süre boş kalan defter zamanla, cıvıl cıvıl kasabanın, renkli konu komşunun tuhaf ama mutlu anılarıyla dolmaya başladı: Uzaya gitmek isteyenler, uçurtma meraklıları, deniz sevdalıları, dağdan kar toplayanlar, pilot teyzeler, oymakbaşına hayran izciler, toprağını dünyalara değişmeyenler… Yoksa hayat gerçekten güzel miydi!..

Ahmet Büke: 1970’te Manisa, Gördes’te doğdu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 2008’de Alnı Mavide (2008) kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’nü, 2011’de Kumru’nun Gördüğü (2010) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Öykü kitaplarıyla dikkati çeken yazarın Mevzumuz Derin (2013, ON8) adlı ilk romanı da Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Gençlik Romanı Ödülü’nü kazandı. Dünya Kitap 2015 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görülen İnsan Kendine de İyi Gelir (2015, ON8) adlı öykü kitabını Gizli Sevenler Cemiyeti (2016, ON8) izledi. Köprü Kitaplar koleksiyonu için Gökçe’nin Yolu (2018) adlı romanı yazan Büke, Eyvah, Babam Şiir Yazıyor! (2017), Annemle Uzayda (2017) ile başlayan resimli “Zeyno Kitapları” dizisinde (res. Sedat Girgin) ilk kez çocuklara öyküler anlattı. Zeyno için yazmaya Neşeli Günler (2019) ve Paspas Tepemde Kapiş Paçamda (res. Merve Atılgan, 2020) ile devam etti. Kendi çocukluk anılarını topladığı Kırlangıç Zamanı‘ndan (2019) sonra, Çayırın En Tuhaf Yuvası (2020) adlı resimli öykü kitabı küçük okurlarla buluştu. Deli İbram Divanı (2021) adlı romanı, 2022 Vedat Türkali En İyi Roman Ödülü’ne değer görülen yazar, Babaannem, Kurbağalar ve Hayat (2022) adlı son romanında ise, bir çocuğun babaannesiyle geçirdiği, sürprizlerle dolu günlerini anlattı. Ahmet Büke, eşi ve kızıyla birlikte İzmir’de yaşıyor.

edebiyathaber.net (24 Ağustos 2022)

Yorum yapın