51. Kütüphane Haftası kapsamında SALT Galata’da söyleşi

Mart 30, 2015

51. Kütüphane Haftası kapsamında SALT Galata’da söyleşi

 

Fotograf_Fatih OzguvenEsen Karol ve Fatih Özgüven’in katılacağı,“Dünyada her şey, sonuçta bir kitaba girmek için var olur” başlıklı söyleşi, 3 Nisan Cuma, 18.30’da SALT Galata’da yapılacak.

Başlığını, şair Stéphane Mallarmé’nin sözünden alan programda, tasarımcı Esen Karol ile yazar ve çevirmen Fatih Özgüven, “kitap” ve “kütüphane”ye dair güncel konular üzerine konuşacaklar. 51. Kütüphane Haftası kapsamında düzenlenen söyleşide, içerik, tasarım, nesne-kitap ilişkisi, gelişen teknolojinin basılı kitaplara etkisi, dijital kitapların ulaşılabilirliği ve farklı mecralarda okunmasının yanı sıra, sosyal medyanın okur deneyimine yansımaları irdelenecek.

Esen Karol birçok uluslararası sergi ve tasarım etkinliğine katıldı. 2002’de Pratt Institute’ta tipografi ve görsel iletişim, 2002-2012 yıllarında İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Programı’nda tipografi ve yayın tasarımı dersleri verdi. 1996’da kurduğu tek kişilik tasarım atölyesinde çalışmalarını sürdüren Karol, ağırlıklı olarak editoryal tasarım alanında işler üretiyor.

Yazar ve çevirmen Fatih Özgüven’in birçok dergi ve gazetede çevirileri, sinema ve edebiyat yazıları yayımlandı. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Programı ile Boğaziçi Üniversitesi’nde sinema ve edebiyat dersleri verdi. Özellikle Nabokov, Mann, Borges, Kundera ve Woolf çevirileriyle tanınan ve Bir Şey Oldu, Hiç Niyetim Yoktu ve Hep Yazmak İsteyenlerin Hikâyeleri adlı hikâye kitapları bulunan Özgüven, Radikal gazetesinde haftalık sinema yazıları yazıyor.

edebiyathaber.net (26 Mart 2015)

Yorum yapın