4. Bergama Tiyatro Festivali üç günde 4000’i aşkın katılımcıyı ağırladı

Ağustos 17, 2023

4. Bergama Tiyatro Festivali üç günde 4000’i aşkın katılımcıyı ağırladı

Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Bergama Tiyatro Festivali 11-13 Ağustos tarihleri arasında ilgi çekici performans programının yanında farklı yaşlardaki katılımcılara yönelik disiplinlerarası atölye çalışmaları, paneller ve yürüyüşlerden oluşan çok yönlü seçkisiyle 7’den 70’e 4000’i aşkın katılımcıyı ağırladı. Festival 11 farklı mekânda hayat buldu.

Bergama’nın tarihi ve özel mekânları Asklepion Antik Tiyatro; Emre Arolat imzalı kültür merkezi BerKMOdeon Pergamon; yapımı 1936’da tamamlanan Bergama Müzesi ve Akropol başta olmak üzere 11 farklı mekânda hayat bulan festival, her sene üzerinde durduğu YerelleşmeSektörleşmeKültürel Hayatın Erişilebilirliği ve Çocuklar ve Gençler başlıklarını odağına alan ve üç güne yayılan programı boyunca hem ücretli hem de ücretsiz etkinlikleriyle 7’den 70’e uzanan her yaştan sanat severe kapılarını açtı.

Birbirinden kapsamlı etkinliklerle festival ruhu üç gün boyunca Bergama’ya yayıldı 

Bu sene ağırlığı hissedilen komedi işleri ile katılımcılarını “Neşeli” bir programla buluşturan Bergama Tiyatro Festivali, sanatseverlere bir arada eğlenmenin değerini de yeniden hatırlattı.

Festivalin ilk günü sahnede olan ve Devekuşu Kabare’nin unutulmaz prodüksiyonu ile hafızalara kazınan Turgut Özakman’ın “Deliler” oyununu büyük usta Metin Akpınar ve Mert Fırat’ın ortak yönetmenliğinde günümüze taşıyan DasDas yapımı “Deli Bayramı” Asklepion Antik Sahnesi’nde festivalin bugüne kadarki en yüksek katılımlı performanslarından birisi olarak izleyicilerin enerjisini yükseltti.

Festival Özel kapsamında; deneysel müziğin disiplinlerarası temsilcisi Ah! Kosmos ile kemancı ve besteci Ceren Türkmenoğlu’nun bir arada gerçekleştirdiği “Akropol Serisi #2 Ah! Kosmos & Ceren Türkmenoğlu” performansı Akropol’ün büyülü atmosferinde; sergi ortamını koreografi, madde ve zaman yoluyla bireyler arası süreçler olarak yeniden yorumladıkları sürükleyici solo projeleri ile tanınan Stockholm’de yaşayan ikili Lundahl & Seitl’in mekâna duyarlı ve sürekli olarak dönüşüme uğrayan çalışmaları “Symphony Of A Missing Room” Akropol ve Asklepion Antik Sahnesi’nde katılımcılarına benzersiz bir deneyim yaşattı. 

Bahar Çuhadar & Gülin Dede Tekin & Onur Şimşek yürütücülüğünde hayata geçirilen “Oyun Çıkışı”; üç gün boyunca Kendine Has Tonoz Bahçe’de seyircilerle oyun ekiplerini keyifli bir sohbette bir araya getirerek, katılımcılara paylaşım alanlarını büyütme fırsatı sundu.

edebiyathaber.net (17 Ağustos 2023)

Yorum yapın