14 Şubat’ta öyküye bir de “Yakın”dan bakın

Şubat 8, 2015

14 Şubat’ta öyküye bir de “Yakın”dan bakın

Book-Flying-Pagesİzmir Yakın Kitabevi’nde, 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nde, 14.00-17.00 arası deneyimli yazarlar, yeni öykücüler ve öğrencilerin katılımıyla “Öyküye Bir de Yakından Bakın” başlıklı bir forum düzenlenecek.

Yazar Özcan Karabulut’un önerisiyle 2003’teki 69. PEN Dünya Kongresi’nde kabul edilen 14 Şubat Dünya Öykü Günü, yaratıcı bir sürece dönüşecek. Yazar Handan Gökçek‘in sunumuyla başlayacak etkinlik, yazarlar Eşref Karadağ, Nalan Yılmaz, Nevzat Süer Sezgin, Nursel Çetin ve Turan Dağlı‘nın katılımıyla 14.00 – 17.00 saatleri arasında yapılacak. Gökçek’in Yakın Kitabevi’nde düzenlediği Yaratıcı Yazarlık Atölyesi katılımcıları ile yazmaya meraklı lise öğrencileri, söyleşi ve öykü çalışması yapacak. Etkinliğin ilk bölümünde yazarların “Edebiyat hayata ne katar?” sorusu üzerine yapacağı konuşmalar, tüm konukların dahil olduğu forumla sürecek. Atölye katılımcıları, öğrenciler ve yazarlar, “yaratıcılık ve yazma teknikleri” üzerine söyleşecek.

İkinci bölümde ise Dünya Öykü Günü, yazarlık atölyesine dönüşecek. Yazar Handan Gökçek ile atölye katılımcısı edebiyat öğretmenleri Nilüfer Yıldız Şendur, Aysel Hakçı Kocadağ ve Figen Övün, başta öğrenciler olmak üzere tüm katılımcıların dahil olacağı interaktif öykü çalışması yapacak. Böylece etkinlik, tek günle sınırlı kalmayacak. Öğrenciler ve atölye katılımcıları, Dünya Öykü Günü’nde ürettiği öyküleri daha sonra kaleme alarak yazarlara ulaştıracak. Değerlendirme sürecinin sonunda katılımcılar yeniden bir araya gelecek ve seçilen öyküler seslendirilecek.

edebiyathaber.net (8 Şubat 2016)

Yorum yapın