13 kitap için 3,4 milyon dolar alacak

Haziran 4, 2015

13 kitap için 3,4 milyon dolar alacak

scalzi-superJumboAmerikan bilim kurgu yazarı John Scalzi, Tor Yayıncılık ile 10 yıllık, 13 kitaplık anlaşma imzaladı. Bu anlaşma yazara 3,4 milyon dolar getirecek.

19 romanı bulunan Scalzi, Star Trek benzeri Yaşlı Adamın Savaşı (Old Man’s War), Hugo ödüllü Kırmızı Üniformalılar (Redshirts) ve dünyanın sonunu konu edinen son kitabı Lock In ile tanınıyor.
Bu üç eser de televizyon ve filme uyarlanmak için seçildi. Yazar Scalzi şimdi de bilim kurgu ve fantastik kitaplar yayınlayan Tor Books ile 10 yıllık anlaşma imzaladı.

Bu ay başında yayıncılar ile görüşen John Scalzi, geçtiğimiz hafta sonu da Tor ile anlaşmayı imzaladı. Bir gazeteye anlaşma ile ilgili açıklama yapan Scalzi, “Anlaşmalarım bitmişti ve uzun dönemlik bir anlaşma arıyordum. Tor’a 13 kitabın ana hatlarını belirleyen bir kâğıt ile gittim ve ‘Bu benim uzun dönemlik bir çalışma düşündüğümün bir kanıtı.’ dedim. ‘Biz ne yapmak istediğini anlıyoruz ve ortak olmak istiyoruz.’ dediklerinde ise doğrusu biraz şaşırdım.” diye konuştu.

Scalzi Lock In’in devamı olan Head On kitabı ile tanınmasını sağlayan ilk romanı Yaşlı Adamın Savaşı serisinin yeni kitabının da sunumunu yaptı.

Scalzi ayrıca genç erişkinler pazarına da girecek. Yazarın söz verdiği 13 kitabından 3’ü genç okurlar için olacak. Biri hakkında bilgi veren Amerikalı yazar, bunun ilk bilim kurgu dışı kitap olacağını söyledi. John Scalzi, “Genç erişkin kitaplarının bilim kurgu ya da fantastik olması gerekmiyor ve en az biri çağdaş roman olacak.” dedi.

Tor yayıncılığın kıdemli editörü ve yöneticisi Patrick Nielsen Hayden ise “John’un kitaplarının ilk satışlarına bakıldığında orta düzeyli bir yazar olarak görünüyor, ancak aslında çok satan yazarlar arasında yer alıyor. Bu bize neyi anlatıyor. John Scalzi’nin kitabını okuyan birisi dışarı çıkarak onun diğer kitaplarını da alıyor ve arkadaşlarına da aynısını yapmayı tavsiye ediyor. Hal böyle olunca böyle bir anlaşmayı ancak çıldırmış olsaydık geri çevirirdik.” ifadelerini kullandı.

Bu uzun dönemlik anlaşma ile yazar 3,4 milyon dolar kazanacak. Scalzi paranın büyük bir bölümünün ise kitapları basım için teslim ettiğinde alacağı bilgisini verdi.

Anlaşmanın büyüklüğünün kendisini korkutmadığını kaydeden Scalzi, “10 yıl zarfında 13 kitap. Ben 2005 ile 2015 arasında 19 kitap yazdım. Bu yazmaya bir baskı oluşturmayacak, tam tersine bir şey yazıp da basılıp basılmayacağını bilmemekten iyidir.” dedi.

Eserlerini kendileri basan yazarlar ise Scalzi’nin şöhreti ve hayran kitlesi göz önüne alındığında bu anlaşmadan daha fazla para kazanabileceğini ileri sürdü.

Scalzi ise sadece kitap yazmak istediğini ve basım ile Tor’un uğraşmasının unun için daha avantajlı olduğunu söyledi.

Bu arada böyle anlaşmalar nadir de olsa görülebiliyor. İngiliz bilim kurgu yazarı Alistair Reynolds, 2009’da Gollancz ile 10 yıllık ve 10 kitaplık anlaşma imzalamıştı. Anlaşmanın değerinin ise 1,5 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Vatan (4 Haziran 2015)

Yorum yapın