Masthead header

Elif Şafak hakkında intihal iddiası

Elif Şafak’ın Habertürk yazılarını derlediği Şemspare adlı kitabının kapak tasarımının 2008’de İspanya’da yapılan bir enstalasyon çalışmasının tekrarı olduğu ortaya çıktı.

Elif Şafak’ın Habertürk yazılarını derlediği Şemspare adlı kitabının kapak tasarımının 2008’de İspanya’da yapılan bir enstalasyon çalışmasının tekrarı olduğu ortaya çıktı. Şafak’ın Habertürk’teki köşe yazılarını ısıtıp sunduğu “yeni” kitabı Şemspare’nin kapak tasarımındaki fikrin de orjinal olmadığı ileri sürüldü.

2008 yılında İspanya Valencia’da çekilen bir fotoğraftan bir hayli esinlendiği belli olan kapak tasarımından övgüyle bahsediliyordu halbuki. Bu fotoğraf “Gölgede şarkı söylemek” adlı bir enstalasyon çalışmasından. Çalışma ile ilgili fotoğraflar aşağıdaki fotoğraf akışından takip edilebilir:

http://www.flickr.com/photos/jrafaelnavarro/2718820087/in/photostream/

Şemspare ‘güneş parçası’ anlamına geliyor ve şemsiye ile aynı kökten. Elif Şafak 21 Haziran’da attığı tweet ile kapak resmini heyecan içinde takipçileri ile paylaşmıştı:

tweet.jpg

ugurcan_0.jpg

Elif Şafak’ın kitabının arka kapağındaki kitabın tanıtım şiiri de şu şekilde başlıyor:

“Gönülden yazılmış her roman, her hikâye, her kelime bir şemsparedir…

Güneş parçası…”

Kaynak: haber.sol.org.tr (2 Temmuz 2012)

 • Onur Bayrakçeken - 02/07/2012 - 11:52

  niyeyse şaşırmadım. postmodernizm öyle bir meret ki intihali bile meşrulaştırır, o yüzden bu hanım kızımız kendini savunmaya bile kalkmaz sanırım.

  elif şafak iyi bir yazar değildir. sürekli anlatım bozukluğu yapan, türkçe’yi kullanamayan, dili berbat bir reklam ürünüdür. yaratıcılığı da pek olmadığı için, intihallerle kendini kurtarmaya çalışması doğaldır.cevaplakapat

 • Haluk Sever - 02/07/2012 - 12:29

  Bence intihalden çok daha ötesi, üzerine gidilmesi gereken, bu kitabı roman-hikaye imiş gibi satmaya çalışmasıdır. Bilinçli bir şekilde deneme derlemesi olduğu gizlenmeye, minimize edilmeye çalışılıyor/çalışıldı.

  Ben ekşi sözlükten “yeni romanı çıkmış” diye okudum, satın aldığım kitap sitesinde de
  “gönülden yazılmış her roman,
  her hikâye, her kelime
  bir şemsparedir…” şeklinde bir tanıtım yapmıştı.

  Bundan dolayı bir açıklama ve özür bekliyoruz kendisinden. Bir de paramın iadesini talep ediyorum.cevaplakapat

 • Ahmey Yalçın - 02/07/2012 - 12:41

  Şaşırmadım. Kitabın içinde kapak bilgisi falan var mı, bilmiyorum. Elif Şafak da bu konuda direkt olarak suçlanamaz ancak niye bu tip şeyler hep onun başına geliyor diye düşünmeli Mevlana tutkunu reklam kahramanı yazarımız.cevaplakapat

 • Önder YILDIZ - 02/07/2012 - 14:09

  Yazdıklarını/kendisini ShopandMiles/Türk Hava Yolları için pazarlayan Elif Şafak, son sahteliği ile patronlarıyla ne çok benzeştiğini bildirmiş.
  Elif şafak’ın patronları 305 işçiyi kazanılmış haklarını korumak adına direndikleri için işten kovmuştu. Herkesin bildiği gibi bir hak gaspıdır bu; çalışma hakkına müdahaledir, hırsızlıktır.
  Elif Şafak intihal/hırsızlık yapmış.
  E hırsızlar ‘yükseklerden uçar’ ne de olsa!cevaplakapat

 • Doğancan Bedir - 03/07/2012 - 00:52

  Gün geçtikçe batan, battıkça yükselen bir reklam yıldızı. Tek hatası Doğan Yayınevine geçmesi. Metis’te kalsa ne intihal nede reklam gibi saçmalıklar uğraşırdı. Oturur Bit Palas, Mahrem gibi güzelinden bir şeyler yazardı. Lakin pek muhterem (!) kocası Eyüp Can Sağlık reklamla daha fazla kazanırız düşüncesini karısına da aşılayınca olanlar oldu. Sonunda bizimde ‘bestseller’e giren bir yazarımız (!) oldu. Bu tür olaylarla gündemde kalmayı düşünmek yerine adam akıllı şeyler yazsında öyle gündemde kalsın. Lütfen bu kadının haberlerini buraya koymayın. Siteden direk çıkasım geliyor.cevaplakapat

 • senackn - 03/07/2012 - 12:55

  ortaya mı çıktı? :) elif şafak mart ayında ispanyada böyle bir çalışmanın olduğunu ve bunun çok hoşuna gittiğini twitterdan ve facebooktan bildirmişti. her iki sitede de yeni çıkaracağı kitabın kapağının bu şekilde olup olmaması konusunda takipçilerinden fikir almıştı. madem çalıntı yapacaktı niye aylar öncesinden bizzat kendisi ilan etsin ki? kusura bakmayın ama komiksiniz. haber yaparken biraz daha araştırsanız da sokaktaki insandan farkınız olsa! bir de gerçekten dikkatimi çekti haluk bey. siz kitap alırken ekşisözlükten mi fikir alıyorsunuz :) kitapların üzerinde türü yazar. roman mı değil mi oradan anlayabilirsiniz. şemsparenin üzerinde de dikkatle bakarsanız “DENEME” yazıyor. zaten yazar bunu sık sık yapar. firarperest de med cezir de aynı şekildeydi. elma alır gibi kitap alınmaz. son olarak bu durumu açıklayabilmek için: meyve veren ağacı taşlarlar demem gerekiyor herhalde!cevaplakapat

 • Sevgi - 04/07/2012 - 14:38

  Twitter’dan paylaşınca her istediğimizi istediğimiz gibi kullanabiliyor muyuz? Ben bu kapağı photoshop’layıp değiştirip kullansam ertesi gün ihtarı kapımda bulurum ama!

  Bir yazarı sevmek suç değil ama bu kadar da fanatik olmayın; bu hanım sırf reklamlarda oynamıyor her yeni çıkan kitaba da yorum yapıp videolar çekip yayınlıyor, zaten yayınlanmış olan yazılarını bir kitapta toplayıp sonra kanal kanal dolaşıyor, Ahmet Ümit, Ayşe Kulin gibi popüler yazarlar intihalle suçlanmazken neden sürekli bu onun başına geliyor?

  Bu kadar tasavvuf bilgisi varsa sürekli “beni çekemiyorlar” demek yerine biraz da kendine bakmalı. Eğer edebi kalitesi yeterli olsaydı kimse onu böyle ağzına sakız etmeye cesaret edemezdi. Oysa bir magazin ürünü olmayı seçti, bir pop şarkıcısı neye maruz kalıyorsa o da buna katlanmak zorunda.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r