Masthead header

Çağdaş felsefe, edebiyat ve arketip algılama

edebiyathaber11On Derin Ayak İzi adlı romanıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında hatırı sayılır bir okuyucu kitlesine erişen Lüset Kohen Fins, 2015’te çıkacak olan yeni kitabı ‘Enginar Mevsimi’nden kısa alıntıları sosyal medyada paylaşmaya başladı bile.

Uluslararası HarperCollins Authonomy yarışmasına ‘Ten Deep Footprints’ adlı romanıyla katılan ve 14.000 yazar arasından hızla bir numaraya yükselerek altın madalya alan Fins, okuyucularına hayatla ilgili pembe tablolar çizmek yerine onları gerçekleri görmeye ve olaylara tarafsız bakmaya davet ediyor aslında. 

‘’Modern dünyanın yazılı olmayan kanunlarını, değişen düşünce ve davranış modellerini karakterler vasıtasıyla kurgulayıp, akıcı ve özgün bir anlatımla hikâye-roman kıvamında aktarabileceğime inandığım gün, kitabın orijinalini İngilizce olarak yazmam gerektiğini de biliyordum,’’ diyor Fins, romanı en ince hatlarına kadar büyüteç altına alıp iki sene boyunca her gün altı-yedi saat yazı yazdığını belirttikten sonra ekliyor ‘’Günümüzde kadın-erkek ilişkileri, kariyer savaşları, aşkın şehvete bürünmüş hâli, cimrilik, karma korkusu ve daha nice işlenmeye değer güncel konu varken, içsel kulaçlarımı geçmişe değil geleceğe doğru uzatmak istedim.’’

—-

Neyse ki On Derin Ayak İzi, Zhuizm adında kurgusal bir felsefe akımının kurucusu olan Wen Bao Zhu üzerinde odaklanmamış; yaratıcı, düşündürücü bir metropol hikâyesi çıkmış ortaya. Okuyanlar, kurgudaki matematiksel düzene hayran kaldıklarını ve sinema filmi izler gibi bir kitap okuduklarını belirtiyorlar ama bence esas üzerinde durulması gereken mesele; yazarın romanda alttan ince ince işlediği arketip algılama ve popüler kültür öğelerinin karakterler üzerinden gerçekçi diyaloglar vasıtasıyla verilmiş olması.

Joseph SaleDark Age Heroes’un yazarı

edebiyathaber.net (5 Şubat 2014)

  • Selçuk Haznedaroğlu - 14/10/2014 - 23:45

    Az önce web’de arama yaparken gördüm. Kendisi aslında hocam olur. Yaratıcı Yazarlık Atölyesi’ne ilk başladığım gün bu kitabı okumaya başladım ve bayıldım. Bana atölyede yarım gün iş imkanı tanıyan Lüset Kohen Fins’e ayrıca teşekkürler.cevaplakapat

E-posta adresiniz yayınlanmaz ve paylaşılmaz. Gerekli alanlar yıldız ile gösterilmiştir *

*

*

Ç o k   O k u n a n l a r